HABERLER

NETWORK AKTIF CIHAZLAR

BAKIR VE FIBER ÜRÜNLER VE HIZMETLERIMIZ

Image

Friday, March 18, 2022

             Fiber Optik Sistemler Firmamiz müsterilerine fiber optik network altyapisi ile ilgili kablolamadan sonlandirmaya, mevcut kullanilan network altyapisinin iyilestirilmesine kadar olan hizmetleri ile birlikte bakir ve fiber optik network hatlari için perfonmans test ve raporlama çözümlerini saglamaktadir. Günümüzde özellikle hiz ve bant genisligi ihtiyacini karsilamasi ile birlikte haberlesme protokollerinin büyük bir kismina olan uyumlulugunun yani sira; Mesafe ve magnetik alandan etkilenmeme, bilgilerin güvenligi gibi sorunlara çözüm olmasi sebebi ile haberlesme sistemlerinde Fiber Optik seçenegi vazgeçilmez çözüm haline gelmistir. Fiber Optik Kablo Sonlandirma Fiber optik kablolar özel kutularda sonlandirilmak zorundadir. Bu kutular genellikle duvar tipi ve rack tipi kutulardir. Fiber optik kablolar genellikle yalniz baslarina kullanilamazlar. Kullanilan kablolar kabinetlere veya sonlandirma kutularina kadar getirilir. Aktif cihazlara fiber patch kablolar ile erisirler.

             Fiber Optik kablo ile patch kabloyu birlestirmek için arada Coupler veya Adaptör adi verilen iki tarafi disi soketler kullanilir. Fiber Optik Sonlandirma islemi Epoxy ve Fusion Splice olmak üzere iki ayri yöntemle yapilmaktadir. Bu yöntemlerden Fusion Splice yöntemi Epoxy yöntemine oranla; daha hizli,kayiplari düsük, uzun ömürlü ve daha profesyonel olarak nitelendirilebilir. Fiber Optik kablolarin sonlandirilmasinda standart ürün olarak olarak ST(yuvarlak görünüslü) veya SC(kare görünüslü) konnektörler kullanilmaktadir. MTRJ, LC ve FC gibi konnektör çesitleri de mevcut olmasina karsin ST ve SC konnektor kullanimi daha yaygindir.

CCTV SISTEMLERI

ONVIF Nedir, Ne Ise Yarar?

Image

Sunday, March 27, 2022

            "Open Network Video Interface Forum" kelimelerinin bas harfleri olan ONVIF, Tükçeye "Açik Network Video Arayüzü Forumu" olarak çevrildi. ONVIF kisaca; IP CCTV sistemlerde farkli markali bilesenin bir arada ve uyum içinde çalismasini amaçlayan organizasyon ve protokoldür. Yani "IP iletisim sistemleri için SIP neyse, IP CCTV sistemleri için de ONVIF odur." CCTV teknolojilerinde yasanan gelismeler ile IP kameralarin özellikleri artarken, fiyatlarinda düsüs yasandi. Böylece analog kameralara göre daha fazla tercih edilmelerinin önü açilmis oldu. Fakat diger yandan birçok firma farkli özellikte ve farkli yazilimlar kullanan ürünler gelistirdi. IP tabanli kameralarin ayni altyapida sorunsuz çalisabilmesi ve birbirleriyle uyumlu olmasi için 2008 yilinda büyük bir adim atildi. Kurulan ONVIF organizasyonu ile özellikle IP CCTV sistemlerde dünya çapinda bir standart belirlenmesi amaçlandi. Önceleri pek ilgiyi çekmeyen bu standart, geçen süre içerisinde sayilari 300'ü geçen üreticinin katilimiyla, hemen hemen her markanin kullandigi ve IP sistemlerde talep edilen çekirdek teknolojiyi olusturdu.             Organizasyon içinde sadece IP kamera ve kayit cihazi üreticileri yer almiyor, yazilim firmalari ve diger IP tabanli güvenlik sistemi üreticileri de organizasyonun içerisindeler. Günümüzde IP CCTV kullanmak isteyen sistem kurucular, markalara bagimli kalmadan, kendileri için en uygun cihazlari satin alarak, ONVIF standarlari sayesinde tek bir yazilim üzerinden kullanabiliyor. Bu sayede ürün satin almak isteyenler için, ürün yelpazesi de oldukça genisliyor. ONVIF sayesinde standartlasan özellikler; IP konfigürasyonu Cihaz yönetimi Cihaz ekleme Medya konfigürasyonu PTZ kontrolü Gerçek zamanli izleme Güvenlik Video analitigi

CCTV SISTEMLERI

Video Analiz Nedir? Uygulamalar ve Analiz Türleri

Image

Sunday, March 27, 2022

            Akilli Video Analizin temel amaci, olusabilecek tehditleri önceden algilayarak engellemektir. Günümüzde bu islem, çogunlukla birkaç ekran karsisinda oturan güvenlik personeli ile yapilmaya çalisilmaktadir. CCTV izleme merkezlerinde yapilan testlerde; iki veya daha fazla monitörün, 12 dakika sürekli döngü halinde izlenmesi durumunda güvenlik personelinin ekranda olan aktivitenin %45’ini kaçirdigi, 22 dakika sonra ise bu oranin %95’e çiktigi tespit edilmistir. Video analiz; tehditleri, süpheli olaylari ya da gerçek zamanli davranislari algilamak ve tanimlamak için video görüntülerini sayisal olarak analiz eden sinyal isleme sistemidir. Hareket algilama, kisi ve araç sayma, yabanci ve kayip nesne algilama, ters yöne giris, yogunluk haritasi, sinyal kaybi, görüntünün kapatilmasi, amaçsiz dolasma, kisi ve nesne takibi gibi birçok gelismis algilama seçenegini içerisinde barindirir. Video analiz ile alarm durumu olmadigi sürece aktif olarak görüntülerin izlenmesine gerek kalmaz. Video analiz ile istenilen sayida kamera görüntüsü analiz edilir ve önceden tanimlanmis tehdit durumlari olustugunda alarm verilir. Alarm bilgisi, görüntülü e-posta yada alarm görüntüsününün linkini içeren bir sms olarak da gönderilebilir.

            E-harita özelligi sayesinde farkli lokasyonlardaki kameralar üzerinde hizli gezinme yapilabilir. Sistem, veri dogrulama üzerine kurulu oldugundan hata payi diger algilama sistemlerine göre oldukça düsüktür. Güvenlik personeli giderlerinden tasarruf edilerek, isletme maliyetleri düsürülmüs olur. Video analiz; tüm sunucu, kamera ve kullanicilarin merkezden kontrolünü, alarm ve aktivite yönetimini saglamaktadir. Loglari tutulmus olan alarm durumlari, çesitli arama kriterlerine göre (hareket algilama, kayip ve yabanci nesne gibi) aratilabilir. Akilli arama adi verilen bu sistemden elde edilen rapor, tablo ve grafikler halinde alinabilir. Böylelikle operatörler, video analiz raporlariyla ölçülebilir bilgiye ulasabilmektedirler. UYGULAMA ÖRNEKLERI Kayip Obje Algilama Kullanici tarafindan belirlenmis olan bölgedeki herhangi bir objenin kaybolmasi durumunda alarm modu aktif hale gelir. Yine ayni sekilde belirlenmis bölgeye birakilmis sahipsiz paketler de tespit edilebilmektedir.                      Video Analiz Video Analiz Araç AlgilamaDuran Araç Algilama Otoparklarda bilet alinmasinin ardindan otomatik olarak açilan bariyer kapanincaya kadar, arkadan gelen diger araç izinsiz olarak giris yapabilir. Otobanda duran araçlar için alarm planlanabilir. Bu ve benzeri senaryolar analiz edilebilir. hareket algilamaSinir Ihlali Operatör tarafindan tanimlanan sanal sinirlar yine operatör tarafindan belirlenen yönde ihlal edildiginde (bir hatti geçme, çit üzerinden atlama vb.) sistem alarm durumuna geçer. Video analiz basibos dolasmaBasibos Dolasma Otopark bölgelerinde araçlarin arasinda dolasan süpheli sahislar tespit edilebilmekte, böylelikle suç gerçeklesmeden engellenebilmektedir. Video analiz yazilimlari, CCTV teknolojisini üst seviyelere tasimistir. Büyük çapli sistemlerde veya üst düzey koruma saglanmak istendiginde etkin, ekonomik ve güvenilir bir çözüm sunulabilmektedir. CCTV Projeleriniz için Karel Görüntülü Iletisim ve Güvenlik Sistemleri Projeler Grubu'ndan bilgi alabilirsiniz.

IP VE ANALOG TELEFON SANTRAL ÇÖZÜMLERI

IP CCTV Neler Kazandirir?